Naprawy powypadkowe aut polegają na usuwaniu szkód pojawiających się wskutek różnego rodzaju kolizji drogowych. Jaki w praktyce może być ich zakres oraz od czego to zależy?
Ustalanie zakresu napraw powypadkowych
To, jaki będzie wymiar takich czynności, zależy oczywiście od tego, jakie były skutki kolizji drogowej. Proces zawsze musi rozpocząć się więc od bardzo dokładnych oględzin pojazdu oraz od wskazania, które podzespoły wymagają ingerencji mechaników. Dlatego też tak ważne jest to, aby etap ten był wykonany w sposób maksymalnie skrupulatny, z planowaniem poszczególnych kroków naprawy. Niezbędna jest oczywiście także ocena, czy w przypadku konkretnych uszkodzeń naprawa w ogóle jest możliwa. Jeśli bowiem doszło do poważnych uszkodzeń strukturalnych podwozia lub nadwozia, zmiany te mogą nie być możliwe do wykonania.
Planowanie zakresu napraw powypadkowych
Po dokładnych oględzinach można przystąpić do procesu ich planowania. Najczęściej ma to miejsce w porozumieniu z właścicielem po to, aby ustalić dostępny budżet, a także skonsultować, w jakim zakresie cenowym mogą mieścić się części zamienne. Po tym można przystąpić do procesu kompleksowych napraw powypadkowych, wykonywanych przez fachowców w tej dziedzinie.
Wykonywanie napraw powypadkowych
Wiemy już, jak wygląda planowanie tego typu przedsięwzięć. Mówiąc o ich zakresie, trzeba pamiętać jednak przede wszystkim o tym, aby dokładnie sprawdzić stan części mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Konieczne będzie więc skontrolowanie działania układu hamulcowego, a także elementów odpowiadających za pasywne bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Nie można zapominać jednak również o estetyce, czyli o jakości napraw blacharskich i lakierniczych.
Naprawy powypadkowe należą do najbardziej wymagających wykonywanych w warsztatach naprawczych. Dlatego też przed ich zleceniem koniecznie trzeba sprawdzić, czy mechanicy specjalizują się właśnie w nich. Dokładnie takie czynności wykonujemy w ramach prowadzonej przez nas działalności.