Codziennie na polskich drogach dochodzi do wielu kolizji drogowych. Choć na szczęście zazwyczaj nie mają one tak poważnych konsekwencji jak wypadki, to jednak potrafią na długo utrudniać życie uczestnikom ruchu.
Niezwłoczne działania bezpośrednio po kolizji
Kiedy doświadczymy kolizji na drodze, pierwszą reakcją powinno być sprawdzenie własnego zdrowia oraz ewentualnych pasażerów naszego pojazdu. Następnie, niezależnie od okoliczności zdarzenia, konieczne jest włączenie świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Powinien on znajdować się co najmniej 50 metrów przed miejscem zdarzenia na drodze, aby ostrzec innych kierowców o sytuacji. Jeśli jest to możliwe, warto również usunąć na pobocze pojazdy biorące udział w kolizji, aby nie utrudniać ruchu. W międzyczasie warto również upewnić się, że zabezpieczyliśmy miejsce zdarzenia. Jeśli stwierdzono jakiekolwiek nieprawidłowości na drodze, takie jak plamy oleju czy szkła, warto je odpowiednio oznaczyć, aby uniknąć kolejnych kolizji. Na kompleksowe naprawy powypadkowe czas przyjdzie później, dlatego nie należy panikować i szukać najbliższego warsztatu samochodowego. Najważniejsze jest dopełnienie odpowiednich formalności.
Formalności i ustalenie winy
Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia należy zgłosić kolizję drogową Policji. Można to zrobić pod numerem 997 lub za pomocą aplikacji mobilnej Krajowej Mapy Bezpieczeństwa. Jeśli jednak obaj kierujący zgadzają się co do przebiegu zdarzenia, a straty nie są duże i nie wymagają kompleksowych napraw powypadkowych, można także sporządzić samodzielnie tzw. „oświadczenie wspólne”. Warto pamiętać jednak, że jeśli którakolwiek ze stron odmówi podpisania takiego dokumentu lub zaprzeczy swojej winie, konieczne będzie wezwanie Policji.