Do napraw blacharskich zaliczają się drobne, kosmetyczne poprawki, takie jak np. wyciąganie niewielkich wgnieceń poprzez naprawę i kształtowanie dużych fragmentów nadwozia. Jednak czy wszystkie zniszczenia da się usunąć przy pomocy technik blacharskich?
Kiedy naprawa karoserii jest możliwa?
Jeśli do wgniecenia można dostać się od spodu blachy na przykład na masce, klapie bagażnika, błotniku czy drzwiach, możliwe jest odstawowe prostowanie karoserii. Z reguły wypychacz blacharski i heble radzą sobie z mniejszymi i większymi uszkodzeniami, na których nie doszło do pęknięcia lakieru. Nie zawsze sytuacja jest jednak tak prosta. Jeśli dostęp do wgniecenia jest utrudniony, pracownik warsztatu blacharskiego może zastosować metodę „na klej”. Do tego typu naprawy wykorzystuje się specjalne grzybki i klej termopotliwy. Z kolei, jeśli uszkodzenie blachy jest rozleglejsze i doszło do pęknięcia warstwy lakieru, skuteczna może okazać się metoda panelowa. Jednak w przypadku, gdy żadna z technik naprawy karoserii nie jest możliwa, jednym rozwiązaniem okazuje się całkowita wymiana uszkodzonego elementu.
Kiedy lepiej wymienić element karoserii na nowy?
W celu oceny uszkodzeń karoserii warto wybrać się do sprawdzonego warsztatu blacharskiego. Wykwalifikowany fachowiec obiektywnie stwierdzi, czy wybrany element można jeszcze uratować, czy jego wymiana okaże się opłacalniejszym wyborem. Co ciekawe, najtrudniejsze w naprawie powypadkowej są pojazdy o nowoczesnej konstrukcji karoserii. Dzieje się tak nie tylko ze względu na zastosowane w ich produkcji materiały. Wpływ na to ma także sposób ich łączenia. Jednak dobrze wyposażony warsztat blacharski poradzi sobie z rekonstrukcją nawet najbardziej skomplikowanych elementów karoserii, jeśli tylko okaże się to fizycznie możliwe.